Zimná záhrada a cena za jej realizáciu

Hliníková zimná záhrada - Trnava

Zimná záhrada cena za jej realizáciu býva prvou otázkou, ktorú sa pýtajú naši zákazníci. Koľko stojí zimná záhrada? A od čoho závisí jej cena?  Ako ušetriť, aby sa to neodrazilo na kvalite? Na všetky tieto otázky sa dozviete odpoveď v našom článku.

Ako sa dočítate ďalej v článku, cena zimnej záhrady závisí od viacerých faktorov, ale vo všeobecnosti môžeme povedať, že sa môže pohybovať od 2000 až po 10 000 Eur, pri nezvyčajne veľkých rozmeroch a špeciálnych požiadavkách dokonca 20 000 Eur. Cenu zimnej záhrady si ale pri jej plánovaní dokážete prispôsobiť tak, aby zodpovedala vášmu rozpočtu. Ak si vyberiete serióznu firmu, môžete počítať s možnosťou splatenia zimnej záhrady na splátky a uskutočniť si svoj sen o kvalitnej zimnej záhrady, ktorá vám vydrží desaťročia.

Od čoho závisí cena zimnej záhrady

To, koľko stojí zimná záhrada dokážete ovplyvniť tým, že zvážite nasledujúce faktory, ktoré určujú jej cenu:

VEĽKOSŤ– výškou a dĺžkou regulujete cenu zimnej záhrady. Čím menšia je zasklená časť, tým nižšia bude cena a naopak. Nezabudnite na presklenie strechy, ktoré tvorí taktiež podstatnú časť rozpočtu. 

TYP ZASKLENIA– zimná záhrada s celoročným využívaním vyžaduje zasklenie s PTM (prerušený tepelný most), aby ste ju mohli využívať plnohodnotne ako ďalšiu izbu. Zasklenie bez PTM je menej cenovo náročné. Lexan je riešenie zasklenia najmä pre strechu, ktoré je síce lacné, ale seriózna firma zvyčajne zasklenie lexanom nerealizuje a vás bude varovať pred týmto riešením. (Viac v ďalšom odseku).

NÁROČNOSŤ MONTÁŽE– pri ľahko dostupných konštrukčných podmienkach je montáž rýchlejšia, čím klesá aj cena za prácu.

ATYPICKÉ POŽIADAVKY– pri mnohouholníkových tvaroch, atypických výklenkoch, atypickom spôsobe otvárania strešných okien alebo špeciálnych požiadavkách sa cena môže navýšiť, čo by s vami firma vždy mala odkonzultovať vopred. Skúsená firma Vám vie povedať, o koľko tieto atypické požiadavky cenu navýšia.

Od čoho závisí cena zimnej záhrady

EXISTUJÚCA KONŠTRUKCIA– najmä u mnohých nových domov typu bungalov je už v projekte zahrnutá zimná záhrada. Tá má s domom spoločnú strechu a oporné rohové stĺpy, prípadne bočné steny. V tom prípade cena zimnej záhrady rapídne klesá, keďže prestrešenie a zvody sú kompletné.

MATERIÁL KONŠTRUKCIE

V praxi sa môžete stretnúť najmä so zimnými záhradami z dreva a hliníkovými zimnými záhradami. Hliníková zimná záhrada je drahšia, ale do budúcna nevyžaduje žiadnu úpravu. Kvalitný hliníkový profil má povrchovú úpravu svetlostálou eloxovanou farbou a pozinkovanie je samozrejmosťou. Pri drevenej konštrukcii musíte rátať s pravidelnou údržbou, opakovanými nátermi a v budúcnosti aj s brúsením. 

CENNÍK FIRMY

Pozor! Očakávali by ste, že skúsená firma s profesionálnym prístupom a  špičkovým náradím bude brať za svoje služby omnoho menej ako začiatočníci. V praxi zistíte, že začínajúce firmy si za montáž pýtajú rovnako, hoci im práca bude trvať priemerne o polovicu dlhšie. K tomu nemajú potrebné vybavenie a často pracujú  aj s menej kvalitnými  materiálmi. Práca vás teda môže výjsť približne rovnako, kvalita a dĺžka montáže budú ale rozdielne.  Oplatí sa vybrať firmu s množstvom kvalitných vlastných realizácií /referencií  a dať si spraviť vopred bezplatnú cenovú ponuku.

NA čom sa dá ušetriť a na čom nie

Aby zimná záhrada bola čo najkvalitnejšia a jej cena pritom čo najnižšia, pouvažujte, čo od zimnej záhrady očakávate. Tu sú tipy ako rozumne ušertiť:

  • premyslite si, akú veľkú zimnú záhradu potrebujete. Ak ju budú využívať prevažne 2 ľudia, postačí vám zimná záhrada menších rozmerov. Ak očakávate od zimnej záhrady priestor pre stretnutia s rodinou a priateľmi, rešpektujte potrebný priestor a nebudete v budúcnosti ľutovať.
  • najmite si profesionálnu a skúsenú firmu- prácu budete mať hotovú načas, kvalitne a dobrú cenu
  • nešetrite na kvalite materiálu konštrukcie
  • zasklenie lexanom prináša v blízkej budúcnosti problém so zanášaním do vnútra komôrkového lexanu. Nedá sa vyčistiť poriadne, plný lexan zmatnie, a je málo priehľadný. Oberá tak o výhľad a celkový dojem, ktorý by ste v zimnej záhrade mali mať.
  • ak budete mať murované bočné múry alebo rohové stĺpy ušetríte nemalé peniaze a na kvalite nestratíte vôbec.
  • ak máte strechu už hotovú a pokrytú krytinou, zimná záhrada bude stáť omnoho menej. Presvetlenie miestnosti bude ale pochopiteľne omnoho menšie.  

 

Premýšľate nad realizáciou zimnej záhrady?

Neváhajte nás kontaktovať, radi Vám poradíme a pomôžeme navrhnúť optimálne riešenie na mieru pre vás.
Ak budete mať záujem, bez problémov vám vypracujeme nezáväznú cenovú ponuku.